Tu jesteś: Strona Główna » Orszak Trzech Króli w Katowicach

Orszak Trzech Króli w Katowicach

| 2017-01-03
Półtora miliona uczestników w 420 miejscowościach w Polsce w 2016 roku – to imponujące liczby Orszaku Trzech Króli – największych jasełek na świecie, które 6 stycznia zawitają także do Katowic
 

fot. S. Rybok IMG_1911 (2).JPG

 

Orszaki Trzech Króli, które od dziewięciu lat przemierzają całą Polskę, nawiązują do pięknej tradycji wspólnego kolędowania i wystawiania jasełek – widowiska, które opowiada historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Relikwiarz Trzech Króli przechowywany jest w Kolonii - mieście partnerskim Katowic, w katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.

 

- Celami Orszaku Trzech Króli są m.in. ponowne rozbudzenie tradycji wspólnego świętowania i śpiewania kolęd oraz zachęta do rodzinnego spędzania czasu. Wiele rodzin przygotowuje się do Orszaku przez cały adwent. Rodzice pomagają wykonać stroje, a dzieci przygotowują atrybuty charakterystyczne dla każdego z trzech orszaków – mówi Małgorzata Kopeć, jedna z organizatorek Orszaku.

 

Orszak inspiruje do działania tysiące ludzi, którzy odpowiadają za jego organizację lub po prostu biorą w nim udział. 6 stycznia na ulicach polskich miast spotykają się całe rodziny – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, świeccy i duchowni. W 2012 roku Orszak Trzech Króli zawitał także do Katowic. Od tego czasu co roku gromadzi coraz więcej uczestników. – W ubiegłych latach ponad 10 tys. mieszkańców regionu przemierzało Katowice, by osobiście uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i doświadczyć wyjątkowej atmosfery wielkiej wspólnoty – mówi Piotr Lebek koordynator i główny organizator katowickiego Orszaku ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek.

 

Dołączenie do Orszaku Trzech Króli jest bardzo proste. Wystarczy przyjść 6 stycznia o godz. 13.00 pod katowicką katedrę. Następnie Orszak przejdzie przez centrum miasta i dojdzie pod siedzibę NOSPR, przy której Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem. Po drodze wszystkich widzów czeka mnóstwo atrakcji – m.in. inscenizacje scen biblijnych, wspólne śpiewanie, czy występy artystyczne i muzyczne. Organizatorzy przywiązują dużą wagę do zaakcentowania elementów kulturowych – pojawi się m.in. chiński smok w pochodzie azjatyckim. Temat przewodni tegorocznego Orszaku to „pokój i dobro". Scenariusz wydarzenia nawiązuje do historii o stworzeniu świata i życia w raju.

 

Organizatorzy zachęcają wszystkich wolontariuszy do współpracy w tworzeniu Orszaku. By to uczynić należy zarejestrować się na stronie www.pomagam.orszakkatowice.pl.

 

RAMKA:

Harmonogram Orszaku Trzech Króli:

  • 13.00 – rozpoczęcie formowanie kolumny - plac przed Katedrą Chrystusa Króla w Katowicach
  • Scena 1 - zebranie rycerzy i królów, wymarsz (godz. 13.30)
  • Scena 2 – stworzenie świata – przed kinoteatrem Rialto
  • Scena 3 – życie w raju – przed Teatrem Śląskim
  • Scena 4 – grzech pierworodny – pod Pomnikiem Powstań Śląskich
  • Scena 5 – brama anielska – kładka przed NOSPR
  • scena 6 – pasterze – parking pod NOSPR
  • scena 7 - pokłon w stajence, wspólne kolędowanie – od godz. 15.00
  • 16.30 – zakończenie


 
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Katowice na Instagramie

2021 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net