Tu jesteś: Strona Główna » Katowice najlepsze w Polsce pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich!

Katowice najlepsze w Polsce pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich!

| 2023-03-16
  • Katowice zajęły 6. miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2023 – fDi Strategy”, znajdując się gronie tak znakomitych miast jak Porto, Birmingham, Glasgow, Antwerpia i Manchester. Tym samym są najwyżej sklasyfikowanym miastem w Polsce w tej kategorii
  • Ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości” (European Cities and Regions of the Future) co dwa lata przedstawia wyniki analizy europejskich ośrodków gospodarczych
  • Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a także większe zyski z podatków
- Szóste miejsce w prestiżowym rankingu fDi Intelligence potwierdza wysoki potencjał inwestycyjny Katowic, centralnego miasta ponad 2-milionowej Metropolii. Z ogromną satysfakcją obserwujemy, że niezależnie od różnych negatywnych czynników o zasięgu globalnym, jak wcześniej pandemia, a teraz wojna w Ukrainie, tempo wzrostu w sektorze zagranicznych inwestycji bezpośrednich utrzymuje się na wysokim poziomie. Oznacza to, że nasza strategia przyciągania inwestorów zagranicznych oceniona została najwyżej spośród polskich miast. To z kolei przynosi realne korzyści naszym mieszkańcom, bo im więcej inwestorów tym więcej ciekawych miejsc pracy, a tym samym większe wpływy do budżetu miasta - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dostępność dobrze płatnej pracy jest przecież jednym z czynników wpływających na decyzje młodych ludzi o związaniu swojej przyszłości z naszym miastem – dodaje prezydent.

Wręczenie nagród fDi Intelligence odbyło się 14 marca br. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2023 w Cannes (Francja), gdzie Katowice promują się jako lokalizacja dla inwestycji prywatnych.
Ranking uwzględnia 370 europejskich miast oraz 141 regionów, oceniając ich perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zgodnie z przyjętą metodologią ośrodki były analizowane na podstawie wskaźników pogrupowanych według pięciu kategorii: potencjał gospodarczy, zasoby ludzkie i lifestyle, efektywność kosztowa, infrastruktura oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Obszarem, w którym zostały wyróżnione Katowice jest strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (fDi Strategy). W tym obszarze, eksperci przeanalizowali zgłoszenia 60 europejskich lokalizacji. W rezultacie czego Katowice zostały zaliczone do grupy dużych europejskich miast wraz z m.in. Manchesterem czy Glasgow i zajęły w rym rankingu szóste miejsce.

- Obecnie w Katowicach posiadamy już ponad 100 centrów zaliczanych do sektora nowoczesnych usług biznesowych, w których pracuje ok. 25 tysiące osób. Te liczby to wynik naszej systematycznej pracy nad rozwojem tego sektora w Katowicach i nieustannym rozwojem naszej strategii przyciągania inwestorów. Dzięki współpracy z inwestorami i tworzeniu nowych centrów, wspólnie oferujemy atrakcyjne miejsca pracy, m.in. dla mieszkańców Katowic. Wpływa to pozytywnie na ich zarobki i standard życia – podkreśla Mariusz Jankowski naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim Urzędzie Miasta.

Katowice na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji w Cannes
Od 14 do 17 marca Katowice po raz kolejny prezentują swój potencjał inwestycyjny na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji w Cannes. Targi MIPIM to wiodące na świecie wydarzenie poświęcone rynkowi nieruchomości. Udział w Targach to czas intensywnej pracy, spotkań i rozmów z przedstawicielami branży nieruchomości, inwestorami oraz delegacjami miast i regionów z całego świata.

W tym roku Katowice zaprosiły do wspólnego udziału w Targach inwestorów działających w stolicy województwa śląskiego, by wspólnie promować atrakcyjność inwestycyjną miasta. Partnerami goszczącymi na stoisku Katowic są: DL Invest Group PM S. A., Opal Sp. z o. o., TDJ Estate Sp. z o. o. oraz NOHO Investment Sp. z o. o. Silesia Sp. k. Są to inwestorzy reprezentujący różne sektory rynku nieruchomości, w szczególności sektor biurowo-usługowy oraz mieszkaniowy.

W ciągu ostatnich dwóch lat Katowice zostały wybrane jako miejsce prowadzenia inwestycji przez m.in.: Adverity, Aebi Schmidt, Ammega, Capgemini (Cyber Defense Center), Genpact, GlobalLogic, Guess, Infobip, LKQ, Nexi Digital, SD Worx, TMF Group, Vaillant.

Jednym z kluczowych czynników decydujących o lokalizacji inwestycji w danym mieście jest potencjał ludzki, akademicki i infrastrukturalny. W przypadku Katowic należ zwrócić uwagę na te obszary również w aspekcie metropolitalnym.

„Top 10 Large European Cities of the Future 2023 – fdi Strategy”Pozycja

Ośrodek miejski

Kraj

1

Porto

Portugalia

=2

Birmingham

Wielka Brytania

=2

Glasgow

Wielka Brytania

4

Antwerpia

Belgia

5

Manchester

Wielka Brytania

6

Katowice

Polska

7

Izmir

Turcja

8

Göteborg

Szwecja

9

Adana

Turcja

10

Bilbao

Hiszpania

Źródło: fDi Intelligence - pełna treść raportu https://bit.ly/3ZYhXkW 

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

 
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Katowice na Instagramie

2021 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net